Folklore Festival
Folklore Festival

Winners of Online Competition 2020!

Hello Folklore World,

The Biggest Online Competition in 2020 - "Let's Unfreeze The Culture" comes to its end. On our big pleasure we want to share with you that more than 50 folklore and modern dance groups and singers, at the age from 6 till 60 years were part of this amazing competition. They were coming from all over the world: Romania, Latvia, Bulgaria, Moldova, Romania, Montenegro, Croatia, Slovakia, Bosnia and Herzegovina, Argentina, Mexico, Kosovo, Turkey, Canada, Malaysia, Greece, Thailand, Poland, Iran, Lithuania, Estonia, Indonesia, Australia and Russia.

With their participation they helped us to achieve our mission, to unfreeze the culture in these tough days for all nations and to spread virtual happiness around the world.

We received many amazing videos, which present the culture and traditions of every participant country in the most wonderful way – trough dance and songs.

The jury was composed by 7 members, who are eminent choreographers, teachers, dancers and directors of folklore associations. All of them, winners of prestige folklore honors and awards.

They were carefully watching the videos and evaluating the: Mastery – Technique of movements’ execution ; Choice and correspondence of the musical and choreographic materials; Scenic culture, artistic skill, posture and costumes ; Artistic skills and stage energy and Overall Impression.

After 2 months of hard working and evaluation, WE HAVE THE WINNERS:

- GRAND PRIX and Platinum Diploma goes to: Children's Musical Theater "Zadumka" from Russia (Choreography "Nechto")

In category of FOLK dance ensembles:

- 1st PLACE and Gold Diploma goes to: "RAMPOE UGM", Indonesia

- 2nd PLACE and Silver Diploma goes to: Folkloren Amsambl "GABROVCE" from Bulgaria (Choreography: Ruschukliyska suite)

- 3rd PLACE and Bronze Diploma goes to: "TEKIRDAG FOLKLORU GELISTIRME ARASTIRMA MERKEZI KULTUR VE SPOR KLUBU DERNEGI" from Turkey

In category of MODERN and contemporary dance:

- 1st PLACE and Gold Diploma goes to: Theatre for music and dance "Shcelkuncik" from Russia

- 2nd PLACE and Silver Diploma goes to: SPLENDID TEAM AND BIMBO TEAM from Romania

- 3rd PLACE and Bronze Diploma goes to: AHALANG SPANA DANSA from Malaysia (Choreography: Solo Fight)

In category of SINGING groups:

- 1st PLACE and Gold Diploma goes to: KUD POSAVINA from Republica Srpska (Song: STAND)

- 2nd PLACE and Silver Diploma goes to: KUD Vrhovje Zupe Dubranec from Croatia (Song: Zito Zela)

Special prize in category:

THE MOST BEAUTIFUL TRADITIONAL COSTUME goes to:

- Basic School Pamarys Folk Dance Group Atalaja - Lithuania

- Zespół Pieśni i Tańca CHLUDOWIANIE - Poland

- Children's Folk KREMIENOK - Slovakia

- Ansamblul "model" de Dansuri Populare Mostenitorii din Riscani - Romania

- ANSAMBLUL FOLCLORIC ”NEDEIA” AL CASEI DE CULTURĂ NOVACI - Romania

THE MOST BEAUTIFUL TRADITIONAL CHOREOGRAPHY goes to:

- AKV 'Kemajl Azizi'- Kosovo

- Ballet Folklórico Taiyari - Mexico

- Children's Musical Theater "Zadumka"- Russia

- CULTURAL ASSOCIATION OF KALLITHEA- THE CHOROSTASIO - Greece

- Group Tantsutallad - Estonia

- Doina Crisului Brad Cultural Association - Romania

THE BEST MUSICAL COMPOSITION goes to:

- Folk Dance Group SAIME - Latvia

- KUD Posavina - Rep.Srpska

- Mazovia Polish Song and dance Association - Canada

- Folk dance group "ČIEKURS" - Latvia

- SLAVA Ukrainian Cultural Centre - Australia

- FS Podbielan - Slovakia

THE BEST DYNAMICS ON STAGE goes to:

- TERBETE Hungarian Section Of The Folk Ensemble MESESUL - Romania

- Ballet Folklorico de Tamaulipas - Mexico

- GABROCHE children´s Folklore - Bulgaria

- Folklore Group VERDAINE - Lithuania

- KC Stara Budva - Montenegro

- RAMPOE UGM - Indonesia

We are grateful for all groups who decided to take part in the competition and we are congratulating to all who win the prizes.

The full competition package of diplomas, certificates and vouchers will be send by the organizer at the group's email.

We are looking forward to welcome all of you at our Festival in 2021( folklorefestival.com/festivals-list/), because we are working hard to provide the best festival experience in Spain, Italy, Bulgaria, Greece, Turkey, Macedonia, Serbia, Montenegro, Czech R, Austria and Hungary.

Let's bring nation to nation, let's keep the bridges of humanity, friendship and tradition, because at the end smile will win, as it always does.

GRAND PRIX - Children's Musical Theater Zadumka

1st Place, Category Folk - Rampoe UGM from Indonesia

2nd Place, Category: Folk - Gabrovche from Bulgaria

3rd Place, Category: Folk - Tekirdag from Turkey

1st Place, Category: Modern - Shecelkunick from Russia

2nd Place, Category: Modern - Splendid and Bimbo Team from Romania

3rd Place, Category: Modern - Ahalanga Spana Dansa from Malaysia

1st Place, Category Singing -KUD Posavina from Rep. Srpska

2nd Place, Category Singing -KUD Vrhovje Zupe Dubrenac from Croatia

International Festival of Dance and Songs

Spring Tale Prague

International Festival of Dance and Songs

Spring Tale Vienna

International Festival of Dance and Songs

Spring Budafest

International Festival of Dance and Songs

Let's dance and sing

International Festival of Dance and Songs

Hanioti June

International Veterans Festival of Dance and Songs

Ohrid Waves

International Festival of Dance and Songs

Mare Adriatico

International Festival of Dance and Songs

Grand Alegria

International Festival of Dance and Songs

Golden days

International Festival of Dance and Songs

Ohrid Waves

International Festival of Dance and Songs

Adriatic Pearl

International Festival of Dance and Songs

Emerald Island

International Festival of Dance and Songs

Hanioti September

International Festival of Dance and Songs

Turkish Paradise

International Festival of Dance and Songs

Autumn Tale Prague

International Festival of Dance and Songs

Autumn Budafest

International Festival of Dance and Songs

Autumn Tale - Vienna